וואבי סאבי

היופי של הצניעות, הקסם מאחורי הפשטות

וואבי סאבי היא תפיסת עולם יפנית שדוגלת בצניעות ופשטות כרעיונות שמגלמים יופי. כתוצאה מכך, היא גם משקפת גישה עיצובית מיוחדת שהשפעתה הולכת וגדלה ברחבי העולם בכלל ובמהות קיומה של ווינטאצ' בפרט.

תורת הוואבי סאבי נולדה לפני מאות שנים ביפן. המושג מורכב משתי מילים. וואבי היא מילה מהעולם הרוחני שמשמעותה המקורית מתייחסת לבדידות החיים בטבע. סאבי קשורה למושגים חומריים ומשמעותה "צונן" או "קמל". החיבור של שתי המילים יחיד יוצר משמעות חדשה כ"בסיס ליופי חדש וטהור".

ההשקפה מאחורי וואבי סאבי מתנגדת למרוץ האינסופי של החיים בו רובנו נמצאים. היא דוגלת בהתבוננות על העולם, זיהוי הקסם הטמון בפשטות, בטבעי ובקיים והפקת הנאה מרגעים, חפצים, מקומות וגם בני אדם על כל הפגמים שבהם. במילים אחרות, לדעת ליהנות מהשלמות של חוסר השלמות ולראות את היופי שטמון בו.

התורה בבסיסה של הוואבי סאבי מלמדת אותנו להקשיב לטבע, גם אם אנחנו נמצאים באמצע העיר. היא מעודדת אותנו למצוא את רגעי הקסם ששכחנו.

מבחינה עיצובית היא דוגלת בהתבוננות פנימה אל תוך יושבי הבית ואל העומק הרגשי של אלה שמתגוררים בו, ובסידור הבית לפי הלב. הבית הוא הרי מבצרו של האדם ודווקא השברים, הפגמים והדברים הישנים שבו הם אלה שהופכים אותו לבית מכיל, בטוח ומגן.

וואבי סאבי נסמך על א-סימטריה, על אותנטיות, על חלל מרווח ואוורירי ועל פריטי יד שנייה.

יש שרואים את הוואבי סאבי כתנועה לכיוון מינימליזם. בת' קומפטון שכתבה את הספר "וואבי סאבי, החוכמה היפנית: למצוא שמחה בדברים הקטנים", התייחסה לכך בראיון לעיתון "הארץ" והסבירה: "המינימליזם הוא עבודה בפני עצמה והוא דורש פרפקציוניזם… רעיונות של פשטות, יופי, שימושיות וסיפור שמחבר ביניהם".

השילוב המנצח של ווינטאצ' עם וואבי סאבי

עודד יהודה טלוסטי הוא נגר ואמן אקולוגי שמבצע עבודות של שימור ועיצוב פנים, בינן תיקון דלתות הזזה, ריפוד כסאות, שיפוץ רהיטים עתיקים ועוד. עבודתו מתכתבת באופן ישיר עם תפיסת העולם של וואבי סאבי ומתוך תפיסת עולם שמקדשת צניעות, שמירה על הקיים, מיחזור, רסטורציה והנצחה.

לקחת ארון ישן ולהפוך אותו לשידה מרהיבה באמבטיה, או לקחת שולחן ולהפוך אותו למלונה לכלב. אלה דוגמאות לעבודות שמתחשבות בטבע – מונעות כריתה של עצים חדשים והריסת הבתים של יצורים חיים אחרים. תפיסה זו קיבלה משנה תוקף בעקבות משבר הקורונה שהראה לנו כיצד בעלי החיים פרחו ונהנו מכך שהעולם עצר מלכת למשך תקופה ארוכה.

פן נוסף בעבודתו של עודד הוא קינצוגי, אמנות יפנית שמושפעת באופן ישיר מתורת הוואבי סאבי. קינצוגי יוצרת איחוי מוזהב לשברים ופגמים של חפצים ישנים בעל ערך סנטימנטלי – איחוי שהופך את השבר ליתרון אסתטי ולאמירה עמוקה על החשיבות של החפץ בפרט ועל החיים בכלל.

אנשים שמעצבים את הבתים שלהם ברוח של וואבי סאבי משרים על ביתם קארמה טובה יותר, כזו שנוצרת מעצם ההתחשבות בסביבה ומהיותם קשובים לעומק הפנימי והרוחני בחייהם שלהם. זה יותר מרק גישה עיצובית אסתטית ומיוחדת, זו גישה לחיים בריאים וטובים יותר.

אשמח לסייע ולייעץ - טופס השארת פרטים: