הדלת לשימור בבית ברחוב אחד העם

מי שמכיר אותי יודע שאני נגר של סיפורים, ששמח לשמר את ההיסטוריה. כחלק מעבודתי, אני עוסק בתיקון רהיטים עתיקים, שימור חפצים מיוחדים, שחזור דלתות עתיקות ועוד.

כשמעצבת הפנים, אתי בר (etibarr.com), פנתה אליי, לא ידעתי שמדובר בבניין היסטורי כל כך ומיוחד. אתי סיפרה לי שהדבר הראשון שהיא התפעלה ממנו בדירה הייתה הדלת והיה ברור לכולם מההתחלה שהיא תעבור חידוש בגלל ההיסטוריה שלה, כל הדלתות בבניין נשארו. בדירה הותקן ריצוף גרניט פורצלן מעל רצפת טרצו ישנה, והמעצבת ביקשה ממני לקצר את הדלת הכניסה בבית באוהאוס מרשים ומשופץ שרק דלת הכניסה שלו לדירה נותרה כפי שהיא. המעצבת גם תכננה מדף ארוך מעץ אגוז כדי ליצוא התאמה עם הדלת.

התרגשתי כשבעלת הדירה, סיפרה לי שהיא התעקשה להשאיר את הדלת. לאחר שהעבירה בירושה לבנה את דירת הבאוהאוס שלה ברחוב אחד העם, ביצע הבן שיפוץ יסודי ובתוך כך גם מחק את העבר המדהים של הדירה, לבעלת הדירה היה חשוב לשלב בין חדש לישן והיא התעקשה שדלת הכניסה לדירה תישאר ולא תוחלף בחדשה.

בעלת הדירה נולדה בשנת 1945
בדירה שברחוב אחד העם.

הוריה ואחותה הבכורה בת השלוש, עולים על מדרגות הכניסה לבניין (שנת 1944).

 

בעלת הדירה בת שנתיים במרפסת הפונה לרחוב "החשמונאים", עם בת השכנים בת ה־13 (1947).

על הבניין: הרשלוביץ שהגיע מצ׳כיה בנה את הבית ברחוב אחד העם פינת החשמונאים ב־1936, בתכנון של האדריכל הנודע דב כרמי. הבית נזכר בספרה של הפרופ׳ ניצה סמוק, וגם נכלל בתערוכה שהתקיימה בנושא לפני כעשור בביתן הלנה רובינשטיין.

אתר הבניה לפני אכלוס

השרטוט של האדריכל

סיום הבניה

 

הבניין בנוי במקום גבוה, כשיש ירידה לכל הצדדים פרט לצד דרום, ובנוסף בתי תל אביב דאז נמוכים ורואים את הים.

בשיפוץ שנערך בדירה, הוחלפו כל חלונות העץ, הוסרו הדלתות הישנות הפנימיות ובמקומן הונחו חדשות, הותקן מטבח חדש, הוחלפה הרצפה המצוירת ורק דלת הכניסה המרשימה נשארה ללא שינוי. בעלת הדירה ביקשה ממני לחדש אותה כדי לשמר ולו פריט אחד מהיסטוריית הדירה המרשימה.

לפני שחודשה, נראתה הדירה כך:

על דלת הכניסה הראשית המחודשת:

השרשרת שהתקינה אימה של בעלת הדירה כשהיה רק המנעול התחתון, הוסרה מאחר והייתה מיותרת. את הידית העגולה שבחלקה החיצוני של הדלת השארנו. גם המזוזה המקורית העתיקה שעל המשקוף מ־1936 נשארה במקומה. את שתי הידיות חידשתי עם חומר מיוחד לנחושת, גם הרוזטות של הצילינדרים חודשו וגם המעצור של הדלת חודש. על הדלת הותקנה חצאית מנחושת המגנה עליה מפני רטיבות (אגב, חיפוי שכזה מומלץ לשמירה על כל הדלתות באשר הן).

 

אשמח לסייע ולייעץ - טופס השארת פרטים: